Milyarlarca insanın yaşadığı dünyanın en büyük ülkelerinden biri olarak Çin, diğer ülkelerde görülenin aksine Çin resmi para birimi olarak ve halk para birimi olarak iki ayrı para biriminin yer aldığı bir ülkedir. Günümüzde ülkede Çin para birimi olarak anılabilecek şekilde Renminbi ve Yuan ayrı ayrı birimler oluşturmaktadır.

Çin Para Birimi Nedir?

Normal koşullarda Çin’de kullanılan resmi para birimi Çin Yuanı olarak bilinse de halk arasında Çin Renminbi ayrı bir para birimi olarak halkın parası anlamını oluşturmaktadır. Aslında bir bakımdan İngiltere’de kullanılan kavramlar gibi İngiliz para birimi ülke içerisinde Pound olarak adlandırılırken, dünya piyasasında İngiliz sterlini şeklinde işlem görmektedir.

Temel olarak Çin renminbi ile Çin yuanı aynı para birimi olmakla birlikte devlet veya piyasalar seviyesinde resmi olarak Çin parası üzerinde işlem yapılmak istediğinde Çin yuanı üzerinden işlem gerçekleştirilir. Çin yuanı şu an için resmi para birimi için tanımlanmış isim olmak ile birlikte 10 veya 100 gibi bir para birimi kullanılabilir. Ancak halk arasında kullanılması dışında 10 renminbi veya 100 renminbi gibi bir para birimi kullanımı bulunmamaktadır.

Çin Parası Nasıl Kullanılmaktadır?

Günümüzde Çin resmi para birimi Çin Halk Cumhuriyeti’ne gözetiminde kullanılırken, kontrol işlemleri de Çin Halk Bankası tarafından yapılan bir para birimidir. Bu para birimi tarihte ilk defa 1890 yılında sikke olarak basılmış ve sonrasında banknot dönüşümleri gerçekleştirilerek tarih boyunca kullanmaya devam edilmiştir.

Bugün dünya ekonomisine bakıldığında, Çin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olmakla birlikte bilhassa teknoloji konusunda dünyadaki tüm üretimlerin ve çıktıların yarısı Çin’de gerçekleşmektedir. Bu durumda da Çin, dünya ekonomisinin toplamına bakıldığında %15 gibi bir karşılığa sahiptir.

Ekonomik anlamda bakıldığında, Çin para birimi olarak Çin renminbi yani Çin yuanı, 2005 yılına kadar ABD doları karşısında sabit bir değer oluşturmaktaydı. Sonraki yıllarda ise Çin’de endüstriyel bir şekilde rekabet gücü çok yüksek noktalara ulaştıktan sonra devalüasyon gerçekleşti. Bu nedenle 2010 yılından sonrasında Çin yuanı bir döviz kuru oluşturmak ile birlikte farklı dünya para birimleri etrafında hafif marjda bir dalgalanma sergilemeye başladı.

Sonraki yıllarda Çin Halk Cumhuriyeti bu döviz kuru esnekliğinin daha da artacağını ifade ederken, bu gelişim çok hızlı bir şekilde gerçekleşti. Bu durumun sonucunda da 2019 yılına gelindiğinde Çin renminbi dünyanın en fazla işlem gören 6. para birimi konumuna dahi ulaştı.

Çin Para Birimi Alt Kademeleri Nelerdir?

Bugün resmi olarak kullanılan Çin para birimi dünya genelinde Çin yuanı olmak ile birlikte düzenli olarak halk arasında Çin renminbi şeklinde adlandırılır ve bu iki para biriminin uluslararası piyasadaki kodu CNY olarak kullanılmaktadır. Ancak öte yandan Hong Kong piyasalarında serbest dalgalanma içerisinde ve ticaret işlemlerinde gayri resmi açıdan CHN şeklinde bir kod kullanımı da gerçekleştirilmektedir.

Çin’de günlük hayata bakıldığında aslında ne Çin yuanı ne de Çin renminbi, Çin para birimi olarak kullanımda çok sık görülmez. Çünkü alt birimler olarak Jiao ve Fen çok daha fazla kullanılır.

Jiao olarak adlandırılan para birimi, 1991 yılında alüminyum ile imal edilmiştir. Yıllar sonrasında ise 5 Jiao birimi pirinçten imal edilmiş ve ardından nikel kaplı çelik ile 1 yuan madeni para piyasaya sürülmüştür. Fen para biriminin kullanılması açısından da 1994 yılında 1-2-5 fen gibi birimler piyasaya sürülmüştür.

2005 yılında ise bir değişiklik yapılarak bir Jiao için metalik bileşim yerine alüminyuma göre daha dayanıklı nikel kaplama çelik malzeme kullanılarak yeniden para basımı yapılmıştır.

Türk Lirası/Çin Yuanı Ve Döviz Karşılıkları

Çin yuanı dünya piyasalarında çok yüksek işlem gören bir para birimi olmak ile birlikte resmi Çin para birimi olduğu için Türk Lirası karşısında da işlem görmektedir. Bu kapsamda da Çin yuanı/Türk Lirası incelemesi yapılırsa, 1 TL ile 0,87 yuan almak mümkündür.

Diğer dünya para birimleri ile karşılaştırma yapıldığında ise özellikle 1 ABD doları karşısında 6,82 Çin yuanı elde edilebilir. Euro ile karşılaştırma yapıldığında ise 1 Avro karşılığında 8,00 Çin yuanı temin etmek günümüz piyasa koşullarında mümkündür.

Diğer makalelere göz atmak isterseniz bağlantıya tıklayın 🙂

Etiketlendi:

yazar hakkında