Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından her yıl düzenli bir şekilde yayınlanan dünya ekonomi sıralaması bir rapor olarak sunulurken, bu rapor içerisinde ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılaları göz önünde bulundurularak, sıralama yapılmaktadır. Bu sistem bağlamında dünya ekonomi sıralaması 2020 listesi içerisinde de yine bilinen kapsamda Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Japonya gibi birçok önemli ülke her zamanki gibi yerini aldı.

Genel çerçevede bakıldığında çok uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri, 20 trilyon dolar gibi devasa bir ekonomiye sahip olması ile birlikte listenin ilk sırasında yer almaya devam ediyor. Aslında Amerika Birleşik Devletleri bu yapısı ile birlikte küresel ekonomi içerisinde yüzde 25 paya sahip olurken, sonrasında gelen Çin ise 13 trilyon dolar ekonomi sayesinde sırada ikinci noktayı kimseye bırakmıyor.

Sıralamaya bakıldığında ABD ve Çin arasındaki farkın aslında her geçen yıl daha fazla kapandığı rahatlıkla fark edilebiliyor. Hatta Çin ekonomisinin takriben 2030 dünya ekonomisi sıralaması gibi bir noktada ABD ekonomisi üzerinde olabileceği dahi tahmin edilebiliyor. Aslında daha önceki dönemlerde Japonya, Çin kadar büyük bir ekonomiye sahip olurken, bugün 4,9 trilyon dolar ile Çin’den sonra 3. sırada Almanya’dan daha büyük bir ekonomi ile var oluyor.

Dünya Ekonomi Sıralamasında İlk 10 Ülke

Sıralamadaki ilk 10 ülkeye bakıldığında dünyanın en güçlü ekonomileri 2020 için gereken liste daha net bir şekilde görülebiliyor. Bu bağlamda sıralı şekilde incelenirse,

 1. Amerika Birleşik Devletleri 20,58 trilyon dolar
 2. Çin Halk Cumhuriyeti 13,36 trilyon dolar
 3. Japonya 4,97 trilyon dolar
 4. Almanya 3,95 trilyon dolar
 5. Birleşik Krallık 2,82 trilyon dolar
 6. Fransa 2,78 trilyon dolar
 7. Hindistan 2,71 trilyon dolar
 8. İtalya 2,07 trilyon dolar
 9. Brezilya 1,86 trilyon dolar
 10. Güney Kore 1,72 trilyon dolar

Ekonomisi ile listeyi oluşturuyor.

Aslında IMF tarafından açıklanan liste içerisinde dünyanın ilk 100 ülkesi ekonomileri ile bulunurken, sonraki 10’lu içerisinde örnek olarak Kanada 11. sırada 1,71 trilyon dolar ve 12. sırada Rusya Federasyonu ise 1,65 trilyon dolar gibi bir rakam ile yer alıyor. Listenin 13. sırasında İspanya 1,42 trilyon dolar ve ardından Avustralya ise daha düşük oranda 1,42 trilyon dolar civarı bir rakam ile bulunuyor.

 1. sırada Meksika 1,22 trilyon dolar ve ardından 16. sırada Endonezya 1,02 trilyon dolar ile bulunurken, bir sonraki sırada Hollanda 0,91 trilyon dolar ve 18. sırada da Suudi Arabistan 0,77 trilyon dolar gibi bir rakam ile bulunuyor.

Türkiye Ekonomide Kaçıncı Sırada 2020

IMF tarafından dünyanın en büyük 20 ekonomisi 2020 listesi belirlenirken, bahsedilen şekilde 18 ülkeden sonrasında 19’uncu sırada Türkiye ekonomisi listede yer aldı. Yani Türkiye 0,74 trilyon dolar gibi bir ekonomiye sahip olarak, listenin 19. sırasında bulunurken, İsviçre gibi zengin bir ülke ise 0,71 trilyon dolar gibi bir rakam ile hemen Türkiye’nin arkasında yer alıyor.

Listede dünya ekonomileri belirlenirken öncelikle ülkenin Nominal Gayri Safi Yurtiçi Hasılası ile Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının birbirine ne kadar eşit olduğu, kişi başına düşen Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın oranı, satın alma gücü gibi noktalar göz önünde bulunduruluyor.

Liste içerisinde dünyanın en güçlü ekonomileri 2020 için ilk 20 ülke çok büyük bir önem arz ederken, bu ilk 20 ülke, dünya ekonomisinin neredeyse %75 gibi bir payını elinde bulunduruyor. Keza listeye giren diğer 80 ülke ve bu 80 ülke dışında kalan 93 ülke sahip olduğu ekonomileri ile toplam küresel ekonomi içerisinde dörtte birden az bir paya sahip olarak görülebilir.

Dünya ekonomisinde ilk 20 ülke çok büyük bir önem arz ederken, Türkiye 19. sırada yer alması ile birlikte çok önemli bir konumda bulunuyor. Özellikle ilerleyen vadede Türkiye dünyanın kaçıncı büyük ekonomisi sorusunun daha net bir şekilde cevaplanabilmesi ve Türkiye’nin dünya ekonomisinde dengeyi sağlayacak önemli yapıda yerine koruması açısından da bu durum büyük bir önem arz ediyor.

yazar hakkında