Bugüne kadar internette birçok farklı platformda e-ticaret para kazanma yöntemleri ile ilgili çok olumlu ve sizi teşvik eden yazılar ile karşılaşmışsınızdır. Ancak son yıllarda geliştirilen yasalar, ortaya çıkan prosedürler ve değişen piyasaya bakıldığında bu işi yapmak için çok büyük bir emek harcama gerekliliği ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Eğer e-ticaret ile para kazanma yöntemleri geliştirmek ve siz de gerçekten iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız, bildiğiniz pratik ve alışılagelmiş doğrulardan vazgeçerek yeniliklerin farkına varmanız gerekiyor. Mesela öncelikli olarak kimsenin e-ticaret yöntemiyle koyduğu her şeyi internette dakikalar içerisinde sattığını ya da mutlaka kısa bir süre sonrasında binlerce lira para kazandığını düşünmeyin.

E-ticaret konusunda özellikle son yıllardaki yanılgılara bakıldığında da çok önemli bir liste ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan e-ticaret ile para kazanma konusundaki farklı ayrıntıları incelemek gerekecektir.

E-Ticaret Sektörü Dolup Taşmaya Devam Ediyor

Bugün e-ticaret sektörüne bakıldığında akla gelebilecek herkes bir internet sayfası kurmayı ve ürünlerini internette satmayı tercih ediyor. Aslında öte yandan da bu satıcıların hepsi var olan online pazar yerleri üzerinde de satış yapmaya devam ediyor. Hatta bir taraftan da sosyal medya uygulamalarında aynı satışları yapmaya çalışıyor.

Bu tür bir durum ortaya çıkmış olduğundan dolayı da her ne satmak isterseniz isteyin, internette mutlaka alternatif olarak aynı ürünü satmaya çalışan binlerce kişi olduğunu unutmamanız gerekiyor. Özellikle sizden önce bu sektöre girmiş olan arkadaşlarınız ve hatta akrabalarınız bile sizin önünüze geçmek için bir sebep oluşturabiliyor.

E-Ticaret Para Kazanma Yolları İçin Farklılık Gerekiyor

Tıpkı müzik piyasası gibi düşünürseniz, insanların beğeneceği yeni bir tarz oluşturmak için de farklılık elde etmeniz gerekir. Bu nedenle e-ticarette geliştireceğiniz yöntemlerde de farklılık size kazanç sağlayacak yeni bir kapı açabilir. Aslına bakarsanız daha önce açılmış bir internet sitesi ya da bir online pazar yeri üzerinde yapılmış benzer bir satış yöntemiyle siz de aynı başarıyı elde etmeye çalışırsanız, eski sistemden bir farkınız kalmayacaktır.

Pazarın olgunluğa ulaşmış olması da göz önünde bulundurulduğunda, kazanmak için farklı olmak gerekecektir. Hemen bir site açayım ya da bir pazar yerine girerek ürünlerimi satmaya başlayayım diyerek farklılık elde etmek mümkün olmayacağından dolayı bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu kapsamda da e-ticaret ile para kazanma açısından en azından kullandığınız yöntem, sahip olduğunuz tarz ve üslubunuz değişmelidir.

E-Ticaret Daha Fazla Reklam Gerektiriyor

E-ticaretin başladığı ilk dönemlerde insanlar yeni yeni internette satış yapmaya başladığı için reklam düşük bir miktarda yapıldığında dahi yetiyordu. Ancak bugün sizin gibi aynı ürünü ve aynı hizmeti satmaya çalışan binlerce kişi arasında iyi bir reklam yapmanız ve Google üzerinde sıralama elde etmeniz gerekiyor.

Devlet Sizden Vergi İstemeye Başladı

Eskiden e-ticaret yapmanın en büyük avantajı çok yüksek bir kar oranı koymanız ve arada indirimler yaparak ürünlerinizi sattığınızda verdiği ödeme gibi bir mecburiyet bulunmadan yüksek bir kazanma oranına sahip olmanızdı. Ancak günümüzde e-ticarette para kazanmak için kazandığınız paranın vergisini ödemeniz ve devletin koyduğu e-ticaret kanunlarına uymanız gerekiyor.

Kötü Bir İmaj Sizi Bitirebilir

E-ticarette imaj çok önemli bir ayrıntı olmakla birlikte sattığınız üründe bir yanlışlık olması, kargo sıkıntıları yaşamanız veya müşteri ilişkilerine özen göstermemeniz kötü bir imajı ortaya çıkarmaya yetiyor. Bu durumda ortaya çıkan kötü imajı tekrar düzeltmek ve tekrar güvenilir bir hale gelmek için de çok yoğun bir emek sarf etmek gerekiyor. İmajınızı iyi tutabilmek, yerinizi korumak ve insanlara halen iyi ürünler sunabilmek için de mutlaka her ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor.

İnternet Harcamaları Artsa Da Artış Gayet Düşük

İnternet e-ticaret piyasası üzerinde yüksek bir doygunluk oluştuğundan dolayı e-ticarette harcama ne kadar artarsa artsın, artış ivmesinde bir düşüş var. Çünkü sektör büyüdükçe sektörde e-ticaret ile para kazanma yöntemi deneyen herkes daha fazla masraf ve daha fazla reklam yaparken, bunun karşılığında daha az kar elde ediyor.

E-Ticaret Çeşitlilik Ve Kapsam Gerektiriyor

E-ticaret küçük sektörlerin büyük kitlelere ulaşması için avantaj sağlarken, örneğin bisiklet gidonu satmak bisiklet satmak yerine küçük bir sektör sağlar. Bu tür bir tercih yaptığınızda da insanların aradığı küçük spesifik parçalara ulaşması için daha özel alanlarda satışlar yapılacak bir e-ticaret platformu daha fazla fayda sağlayabilir.

Çünkü sadece bisiklet parçaları satan bir firma olarak bisiklet endüstrisindeki en büyük firma gibi görünmeye çalışmanız size bir katkı sağlamaz ve daha çok imajınızı zedeler. Bu nedenle satabileceğiniz miktarda ürünlerde kendinize ait geniş bir alan yaratıp, bu alan içerisinde kendinizi ortaya koyup satış yaparak kazanç elde edebilirsiniz.

Diğer makalelere göz atmak isterseniz bağlantıya tıklayın 🙂

yazar hakkında