Bir blog sayfası oluşturmak için WordPress seçimi gerçekleştirmek, en doğru tercihlerden biri olacaktır. Ücretli veya ücretsiz bir şekilde hazır WordPress temaları kullanıldığında, kendi yaklaşımlarınıza ve fikirlerinizde özel bir tasarım değişimi yaparak, özel bir blog sayfası elde edebilirsiniz.

Blog kurulumu için wordpress blog teması ücretsiz seçeneklerini incelediğinizde, Türkçe ve yabancı dillerde kullanılabilecek yüzlerce farklı tema ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bu konuda tek tek her sunucuda site testlerini gerçekleştirerek, çok uzun bir süre harcamak ve günlerinizi bu işe ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle sizin için en iyi wordpress blog temaları açısından kullanılabilecek 10 farklı temayı bir liste haline getirdik.

 

1- OceanWP

Google PageSpeed Insights (GPI) raporlarına bakıldığında masaüstünde 94 ve mobil 85 gibi bir başarı sağlayan bu wordpress kişisel blog teması listede ilk sırada yer alabilir. Zira 500 bin kişi üzerinde indirme almış olan ve 200 bin üzerinde aktif web sayfasında kullanıldığı görülen bu tema, WooCommerce uyumlu olması bağlamında da kişisel blogunuz içerisinde ürün satma fırsatı da sağlamaktadır. Skorları çok yüksek olan bu tema, açık kaynak kodlu kullanımı ile birlikte ücretsiz olmakla birlikte avantajlı bir seçim oluşturmaktadır.

https://tr.wordpress.org/themes/oceanwp/

2-Reader

GPI istatistiklerinde 90 masaüstü başarısı ve 82 mobil başarı oluşturan bu tema, Envato üzerinde bakıldığında 575 kere satın alınmış üç sütunlu bir kişisel tema oluşturmaktadır. Mobil ve masaüstü cihazlarda kolaylıkla yükleme ve gezinme hızı sağlayan bir tema olmakla birlikte 29 Dolar olarak, ücretli kullanım için tercih edilebilir ve tek alan adı için kullanım sağlamaktadır.

https://themeforest.net/item/-the-reader-wordpress-minimal-blog-theme/9897444

3-Maxwell

Maxwell listedeki ücretsiz wordpress gezi blog teması seçeneklerinden biri olarak Google PageSpeed Insights istatistiklerinde masaüstünde 96 ve mobilde 94 başarı puanı göstermiştir. Listede bulunan en hızlı temalardan biri olarak iki sütün sağlamaktadır ve sade arayüzü sayesinde de bugüne kadar 6000 site civarında aktif kullanım almıştır. Bilhassa yazılı içeriklerin daha fazla bulunduğu bir blog için ücretsiz açık kaynak kodlu olarak tercih edilebilir.

https://tr.wordpress.org/themes/maxwell/

4-Revive

GPI istatistiklerine bakıldığında bu ücretsiz tema, 89 puan masaüstü başarısı ve 75 mobil başarısı göstermiştir. Birçok farklı temaya göre başarısı düşük olsa da 2018 yılından bu yana hiç güncelleme de almamıştır. Fakat halen 1000 civarı web sitesi aktif olarak bu temayı kullanmaktadır. En önemli özelliği, temel kodlama bilgisi kullanmanız sayesinde muhteşem bir kişisel blog oluşturma imkanı sağlaması ve küçük düzenlemeler sayesinde dahi %20 daha hızlı bir açılış elde edilmesidir. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu şekilde kullanılabilir.

https://tr.wordpress.org/themes/revive/

5-MyBlog

59 dolar gibi bir ücrete sahip olmasına rağmen 9 farklı arayüz seçeneği sağlamasıyla wordpress kişisel blog teması açısından çok fazla tercih edilen temalardan birini oluşturmaktadır. Bu tema GPI istatistiklerinde masaüstünde 85 ve mobilde 79 başarı puanı elde ederken, çok işlevsel ve ekstra hiçbir ayar gerektirmeyen bir kullanım imkanı sunmaktadır. Ayrıca bu temayı temin ettiğinizde, tek lisans sayesinde 3 farklı alan adı oluşturma şansınız bulunmaktadır.

https://mythemeshop.com/themes/myblog/

6-Elegant Magazine

Masaüstünde 85 fakat mobilde 66 puan almış olan bu ücretsiz tema, kişisel blog teması veya portal haber tarzı temalarda tercih edilen bir kullanım oluşturmaktadır. Bilhassa mobilde puanı biraz düşük olsa da yine de bugün 2000 üzerinde web sitesi tarafından aktif olarak kullanılan bu tema, liste içerisinde yer almayı açık kaynak kodu kullanımı ile hak etmiştir.

https://tr.wordpress.org/themes/elegant-magazine/

7-Nisarg

Masaüstünde 96 ve mobilde 85 puan gibi gayet başarılı bir noktada bulunan bu WordPress teması, ücretsiz kullanımı ile 2018 yılından bu yana güncelleme almamış olmasına rağmen 20 bin üzerinde blogda aktif olarak kullanılmaktadır. Aslında bu kadar kullanılma sebeplerinden birisi, Google tarafından en çok istenilen hızlı açılma özelliklerinden birine sahip olmasıdır. Açık kaynak kodlu olarak kullanılabilen bu tema, daha çok yazılı içerik bulunduran blog sayfanız için doğru bir tercih olacaktır.

https://tr.wordpress.org/themes/nisarg/

8-NewsPaper

NewsPaper, en iyi wordpress temaları içerisinde özellikle adından anlaşılacağı üzere haber sayfaları oluşturmak için tercih edilebilir. GPI istatistiklerine bakıldığında masaüstünde 83 ve mobilde 76 puan başarı gösteren bu tema, sürekli bir şekilde güncelleme almaktadır ve çok avantajlı bir kullanıcı arayüzü sağlamaktadır. Mobil arayüzü çok yavaş yükleme gibi bir sorun oluştursa da bu tema yine de binlerce blogun halen kullanmaya devam ettiği bir tema olarak, 59 dolar ücreti ile tek lisansta üç farklı alan adı kullanma imkanı sağlamaktadır.

https://mythemeshop.com/themes/newspaper/

9-Webly

39 dolar gibi bir fiyat oluşturan bu blog teması, çok hızlı bir tasarıma sahip olmasa da 89 masaüstü ve 44 mobil puanıyla kullanıcı deneyimi açısından çok yaratıcı bir avantaja sahiptir. Envato üzerinde 538 defa satışa gerçekleştirilmiş bu tema, yükleme hızı bilhassa mobilde düşük olsa da harika tasarımlar yapılması için tek alan adı açısından kullanılabilir bir temadır.

https://themeforest.net/item/webly-wordpress-blog-theme/13393397

10-Modernize

Modernize, puan açısından GPI üzerinde 95 masaüstü ve 94 mobil puanı sunan en nitelikli ücretsiz wordpress kişisel blog teması tercihlerinden birisidir. Aslında 2017 yılından bu yana güncelleme almamasına rağmen bugün aktif 7000 üzerinde blogda halen kullanılan bu tema, hem mobil hem masaüstü cihazlarda çok hızlı bir açılma sağlayarak, Google kriterinde yüksek kalite sunmaktadır. Özellikle istediğiniz her cihazda sadece bir saniye altında bir sürede yüklenen bu temada, küçük düzenlemeler dahi daha hızlı bir sonuç sağlamak için açık kaynak kodlu kullanım oluşturmaktadır.

https://tr.wordpress.org/themes/modernize/

 

yazar hakkında