Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Atölyesi | Atölye ve Laboratuvarlar ...

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Atölyesi | Atölye ve Laboratuvarlar …

Milattan 4000 Yılına kadar uzanan kuyumculuk sektörü hızla büyümeye devam ediyor. Anadolu da altın işleme M.Ö 3000 yılına kadar dayanmaktadır. Alacaköyük köyünde yapılan araştırmalara göre 5000 yıllık kuyumculuk araçları bulunmuştur.

Dünyada ilk kez para basmak amacı ile kral Karun ilk rafineri ve darp hane kurdu. M Ö 630 yılında Lidya’da ilk para böylelikle basılmış oldu. Bu nedenle Lidya devleti ilk para kullanan devlet olmuştur.

Türk tarihi boyunca Türkler altına çok değer vermektedir. Bunun nedeni ise altın devletin gücü ve uygarlığın büyüklüğünü göstermesidir. Bu adetler de İnsanlar tarafından benimsenip uygulanmıştır. Çok altını olan güçlü kudretli sayılmaktadır.

Altın ilk olarak Türk devletinde İstanbullun fethi ile  oraya yerleşen Ermenilerin altınları işlemesi ile başlamıştır. İlk altın işleme sanatı (kuyumculuk) İstanbul’da fatih sultan Mehmet tarafından benimsenmiştir. Osmanlı devleti bu altın işleme adetini yaptıkları her yapıda uygulamaya devam etmiştir.

Osmanlıların ticaret yollarında olması nedeni ile altın çok önemlidir. İstanbullun fethinden sonra ilk altın takı üretimi kapalı çarşı ve civarında başlamıştır. Kapalı çarşı dediklerinde kuyumcuların ve mağazaların oralarda yoğun olmasının sebebi budur. 1467 Yılından itibaren başlayan kuyumculuk ve takı üretiminin olması nedeni ile kapalı çarşı aslında kuyumculuk üzerine görünen çarşılardan biridir. Genelde atölyeler kapalı çarşı ve civarında yerleşim bulmaktadır. Dededen  toruna kadar gelen bir sanat olması açısından çok önemli bir yeri vardır altın işlemenin.

Her işlenen altında kuyumculuk sektörünün sanatının ne kadar iyi olduğunu göstermesi bulunmaktadır. Her usta ayrı sanat yaptığını göz önünde bulundurursak altının bu kadar vazgeçilmez olduğunu anlayabiliriz.

Eskiden kuyumcu ustalarına gidilerek kolyeler taçlar yapılırdı. Bu ustalar altına ellerindeki iğne gibi işleme araçları ile göz alıcı tasarımlar yaparak müşterilerini memnun etmeye çalışırlardı. Günümüzde bu işleri el ile yapan ustalar git gide azalmaktadır. Gelişen teknoloji ile artık tüm ustalar altınları bilgisayar ortamında çizerek işlemektedirler.

Eski kuyumcu ustaları biterek yerine kuyumcu fabrikaları geçmiştir. Bu fabrikalar giderek artmaya başladığında ve kurumsallaşılması sonucunda İstanbul artın borsası kurulmuştur.  Bu kurulan borsa aracılığı ile Türkiye uluslararası altın üretiminde boyut kazanmıştır.

Diğer makalelere göz atmak isterseniz bağlantıya tıklayın 🙂

yazar hakkında