1. Leonardo da Vinci , “Mona Lisa” ve “Son Akşam Yemeği” gibi Leonardo da Vinci Hazar Türkü olabilir" iddiasıbaşyapıtları yaratan ressam olarak bilinmesine rağmen, aynı zamanda bir mucit, bilim adamı, matematikçi, mühendis ve vizyonerdi. İlk bisikleti, helikopteri, uçağı, sallanan köprüyü, arabayı ve hidrolik pompayı tasarlayan kişi Leonardo Da Vinci’ydi.
  2. Leonardo, diğer tanınmış Rönesans sanatçılarının aksine, resmi bir eğitimi olmayan kendi kendini yetiştirmiş bir adamdı. Ancak evde okuma, yazma ve matematik dersleri almıştı.
  3. Mükemmel bir sanatçı ve mucit olmasına rağmen, ilk olarak Milano sarayında bir müzisyen olarak görev aldı – başarılı bir lir sanatçısıydı.
  4. Leonardo, gökyüzünün neden mavi olduğunu açıklayan ilk insandı. Bunu doğru bir şekilde havanın güneşten gelen ışığı yayma şekline bağladı.
  5. Ünlü “Vitruvius Adamı” çizimi, Leonardo’nun insan anatomisine, oranlarına ve geometrisine olan hayranlığını gösterir. Görüntü o kadar popüler hale geldi ki, 1 euro madeni parası üzerine işlendi.
  6. Leonardo, “Kayalıklardaki Bakire”nin iki versiyonunu yaptı. Onun tarafından yaptırılan ilk resim tamamladı. Ancak 1485 yılında, şapel için yaptığı çalışmayı daha adil bir fiyatı kabul ederek başkasına sattı. Daha sonra Confraternity’nin boş şapeli için bir yedek resim oluşturmaya başladı ve bunu ancak 1508’de bitirdi.
  7. Kötü şöhretli yavaş bir ressam olan Leonardo, eserlerinin çoğunu yarım bıraktı. Bunlardan biri, “Magi’nin Hayranlığı” adlı eserdi ve bir iddiaya göre genç sanatçının kendisini tasvir ediyordu.
  8. Leonardo ayna görüntüsünden faydalanarak el yazısı harfleriyle “geriye doğru” yazdı. Bu, herhangi bir “Da Vinci kodu” olarak tasarlanmamıştı, solak sanatçı için kolaylık ve uygunluk meselesiydi.
  9. Üretken bir yazar olan Leonardo, müsveddelere bol miktarda not aldı. Çizimler, bilimsel diyagramlar, düşünceler ve gözlemler içeren binlerce not tuttu. Bu notlar şimdi dünya çapında büyük koleksiyonlarda sergilenmektedir.
  10. Charles Darwin’in devrimci teorilerini formüle etmesinden çok önce, Leonardo – nehirlerin erozyonu üzerine yaptığı araştırmaya dayanarak – dünyanın İncil’in ima ettiğinden çok daha eski olduğunu öne sürdü.

Diğer makalelere göz atmak isterseniz bağlantıya tıklayın 🙂

yazar hakkında