Yaklaşık 2300 yıl öncesinde Lidyalılar tarafından ilk para basıldığı günden bu yana insanlar parayı kendileri üretmeye ve daha fazlasına sahip olmaya çalışmışlardır. Yani para her zaman kalpazanların elinde sahte para olarak yeniden üretilmiş ve birçok kişi sahte para anlama için ne yapıldığını bilmediğinden bu paralar nedeniyle mağdur olmuştur.

Günümüzde de halen kalpazanlık yapmaya çalışan binlerce insan yer aldığı için banknot paraların sahtesini basmaya çalışarak kısa yoldan zengin olmak isteyen insanlar herkesin mağdur olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle işletmenizde ya da hayatınızın her gününde büyük miktar paralar ile çalışmak zorunda kalıyorsanız, sahte para anlama gerçekten büyük bir fayda sağlayabilir.

Sahte Para Anlama Nasıl Başarılır?

Sahte para, devlet tarafından yani Türkiye’de Merkez Bankası tarafından basılmamış ve Merkez Bankası’nın belirlediği özelliklerde eksiklik gösteren para olarak tanımlanabilir. Bu kapsamda tarayıcı ile para basma gibi yöntemler kullanan kişiler evinde dahi para basmaya çalışarak, insanları dolandırabilmektedir. Bu nedenle sahte paranın anlaşılması açısından özetle banknot güvenlik özellikleri incelenmelidir.

Banknot Güvenlik Özellikleri Nelerdir?

Elinize yüklü miktar bir para geçtiğinde, evinizde bir para sayma makinesi bulunmuyorsa, sahte para anlama için bu özelliklere dikkat ederek inceleme yapabilirsiniz. Çünkü gerçek paralar, bu özellikleri birebir olarak gösterir ve güvenilir bir şekilde kullanılabilir.

1- Emniyet Şeridi

Kağıt paralarda sahte parayı anlama açısından özellikle emniyet şeridine bakarsanız, kağıt para üzerinde ışığa tuttuğunuzda her iki taraftan görülen hat şeklinde bir emniyet şeridi gömülü olarak bulunur.

2- Filigran

Kağıt paraların ön yüzünde küçük bir Atatürk portresi ve para değerini gösteren filigran ışığa tutulduğunda görülebilir.

3- Baskı Kabartması

Paranın ön tarafında el ile dokunulduğunda, hissedilen farklı yerlerde kabartma baskılar bulunmaktadır.

4- Mikro Yazılar

Yine ön yüzeyde sahte para anlama açısından ay yıldız motifi içerisinde paranın değerini gösteren bir holografi ve hem alt hem üst kenarda TCMB ibaresi mikro şekilde yazılıdır.

5- Farklı Boyutlar

Resmi banknot uzun kenarında 6 milimetre ve kısa kenarında ikili grup şeklinde 4 milimetre fark ile basılır.

6- Ultraviyole Görüntü

UV ışık sayesinde parada seri numara ve sıra numarası kırmızı görünür. UV ışık altında normalde görünmeyen kılcal şeritler mavi ve kırmızı renkte parlama yapar. Gerçek banknot kağıdı ışık altında parlamaz. Emniyet şeridi UV ışık altında kırmızı şekilde parlar.

[the_ad id=”1555″]

7- Holografik Şerit Folyo

Banknot tasarımı ile benzer motifler içeren kapsamda renkli ve parlak yansıma sağlayan dikdörtgen şekil içinde TL harfleri içeren bir küpür bulunur.

8- Gizli Bir Görüntü

Yatay tutarak göz hizasında baktığınızda, Atatürk portresinin sağ alt köşesinde bir yedigen yer alır ve içerisinde paranın değeri yazılır.

9- Tümleşik Görüntü

Işığa tutulan kağıt parada sahte para anlama açısından sol üst kenardan bakılırsa, arka ve ön şekiller birleştiğinde paranın değerini ifade eder.

10- Görme Engelliler İçin Para Özelliği

Banknotlarda Braille alfabesi ile görme engelliler için hazırlanmış sol üst kenarda yer alan ifadeler vardır.

11- Rengi Değişen Şerit

Farklı açılardan bakıldığında, banknot sarı altın renge dönüşürken, bu sayede banknot değeri ve TL ibaresi görülür.

12- Kağıt Paralarda Renklendirme

Son noktada sahte parayı ayırt etmek açısından banknot genel renginde hakim olan mavi veya turuncu renge göre daha düşük bir tonu kağıt rengi olarak seçilerek para basımı yapılır.

[the_ad id=”1555″]

Sahte Para Anlama Sonrasında Ne Yapmak Gerekir?

Eğer elinize geçen gerçeğinden ayırt edilemeyen para ile karşılaşırsanız, güvenli noktaları incelendikten sonra paranın sıkıntılı olduğunu fark ederseniz, gerçek banknot ile karşılaştırabilirsiniz. Sahte paralar üzerinde herhangi bir müdahalede bulunmadan Cumhuriyet Başsavcılıklarına veya polis kuvvetlerine ulaşabilirsiniz. Bu durumda parayı kimden aldığınızı, nereden aldığınızı ve tüm bilgileri belirterek bildirimde bulunmaya özen gösterin. Hatta bu konuda 155 Polis İmdat veya 156 Jandarma İhbar hatlarından başvuru yapılabilir.

Günümüzde kalpazanlar genellikle gerçekçi sahte para için çok fazla bilgi sahibi olmayan insanları takip ettiklerinde, bu paraları piyasaya sürmeye çalışmaktadır. Bu açıdan da benzin istasyonları, pazar yerleri, sinemalar, milli piyango gişeleri, taksiler, kalabalık eğlence yerleri ve alışveriş merkezleri gibi noktalarda sahte para sıklıkla piyasaya giriş göstermektedir.

Diğer makalelere göz atmak isterseniz bağlantıya tıklayın 🙂

yazar hakkında